Lite information om hur planering ser ut för F06 den här säsongen.
Vi kommer att anmäla oss till en F06 serie som motsvarar den nivå vi spelade på förra året. Det är även i år 9-manna som spelas för våra tjejer. Seriespelet brukar dra igång i slutet av april. Vi kommer innan serien drar igång spela några träningsmatcher. Två datum är redan klara och ni ser dom i kalendern.
Sedan har vi det här med cuper. Vi hade tänkt att spela Gothia men trots att vi var på anmälan när den öppnade så hamnade vi ändå på en reservplats. Detta för att Gothia har minskat ner platserna för de lokala lagen. Därför vet vi i dagsläget inte om vi kommer med eller inte, om vi kommer med så får vi helt enkelt ta ställning då till om vi kan få ihop lag och organisation för att spela (i Gothia spelar man 11-manna). Om vi kommer med och bestämmer för att spela, blir det samma upplägg som förra året med boende, spel och aktiviteter gemensamt hela veckan. Gothia spelas 13 - 18 juli.
Den 31 juli till den 2 augusti kommer vi att spela cup i Skara. Skara sommarland cup heter den. Troligtvis kommer även vårt P06 lag spela denna cup vilket vi tycker är kul. Det är fotboll i två dagar och besök på sommarland en dag. Så vi uppskattar om denna helg hålls fri från semesterplaner för era barn eller att semesterplanen är att titta på fotboll i Skara. https://skarasommarlandcup.se/
Någon längre resa har vi tänkt oss så småningom men vi behöver jobba ihop lite mer pengar för något sådant. Vi får helt enkelt fortsätta att planera för det.
Utomhustiderna är inte spikade ännu, vi fortsätter med inomhusträningar till åtminstone mitten av mars. Sportlov och påsklov kommer vi inte att ha några träningar på.
Har ni några frågor går det bra att kontakta oss
Johan, Jill och Svempa