För femte året i rad ställer Öckerö IF P01 upp i Gothia cup. Detta år är det i åldersklassen Boys 16 som gäller.
Killarna och ledarna samlades på Öckerö hamnplan kl 8.30 för att åka in till Kviberg och registrera laget. Första matchen skulle startade kl 12.00 och motståndet stod tyska TSV Uesen för. Speltid är 2 x 25 minuter.
Tyskarna hade avspel och kom direkt runt på vår vänsterkant. En spelare kom fri och fick iväg ett skott som Axel lyckades rädda.
Efter bara två minuter slår Ludvig en frispark från egen planhalva som Ture nickskarvar till Jack som kommer fri på vänsterkanten och drar på ett stenhårt skott i nättaket! 1-0 vilket kanonstart!
I tionde minuten kommer vi fram på högerkanten. Linus U spelar tillbaka till Markus som slår en direktpass till Mahmoud i mitten utanför straffområdet. Mahmoud får iväg ett välplacerat skott, men det tar tyvärr i stolpen. Jack dyker upp på returen och får iväg ett skott från nära håll men målvakten lyckas rädda.
Matchen är jämn och det är mycket kamp på mittplan. Tyskarna spelar ganska tufft men vi står upp bra. Backlinjen med Hugo, Alex, Ludvig och Linus A löser det bra trots tyskarnas höga press.
Efter en kvart får vi nästa chans. Jack kommer runt på sin vänsterkant igen men denna gång skjuter han inte utan spelar in bollen till Linus U som bara kan rulla in bollen enkelt i mål. 2-0! Efter detta går vi ner lite i tempo och tyskarna kämpar på för reducering. I tjugoförsta minuten så pressar de vår backlinje och får tag i bollen på vår vänsterkant. En av deras spelare får iväg ett skott från nära håll som Axel räddar men lämnar retur på. Vi försöker rensa bort bollen men den hamnar hos en av deras spelare som skjuter från nära håll. Axel är på den men den studsar retsamt i mål. 2-1.
Direkt på avspark kommer jag nästan förbi deras sista försvarare men målvakten hinner emellan och gör en räddning till hörna. Linus U tar hörnan och Linus B dyker upp på första stolpen och styr bollen tätt över ribban.
En jämn halvlek där vi skapar flest chanser och leder rättvist. Innermittfältet gör en riktigt bra halvlek där Mahmoud bara spelar sin tredje match med laget men samarbeter med Ture och Linus B fungerar mycket bra.
Andra halvlek startar med att TSV Uesen får en frispark från ganska långt håll som de lyfter mot mål. Axel i mål kommer ut och plockar ber bollen. Men tyskarna är lite hetare än oss i starten och i tjugonionde minuten slår de en långboll och hittar en djupledalöpande spelare som kommer fri mot Axel. Han kommer ut och stör men spelaren gör ett mycket snyggt lobbskott över Axel. 2-2.
Direkt på avspark så kommer vi högt upp på deras planhalva och Linus B får iväg ett skott men målvakten kan rädda. Nu kommer en period av mycket spel på mittplan och mycket kamp. Domaren tillåter ganska tufft spel men våra killar står upp bra.
Nästa chans skapar vi och det är Rickard som kommer loss på topp och lobbar över målvakten i mål men tyvärr avblåst för offside. Minuten efter (35) så får vi ett bra frisparksläge ett par meter utanför straffområdet. Ture stegar fram och sätter 3-2 hur snyggt som helst i målvaktens högra kryss!
Nu var det en kvart kvar av matchen och tyskarna gjorde allt för att försöka vända matchen och lyfte upp mycket folk. De skapade inte jättefarliga lägen det första utan vi fick bra ytor i våra omställningar. Linus U kom fri på högerkanten med tio minuter kvar med fick bollen för långt ifrån sig och målvakten lyckades rädda. Sedan försökte de trycka på men vår backlinje stod emot bra och istället fick vi en dubbelchans med fem minuter kvar där Jack först kom runt på vänsterkanten och sköt men målvakten räddade på returen dök Linus U upp men fick inte till avslutet.
Med bara ett par minuter kvar av matchen fick tyskarna en frispark i ett bra läge utanför straffområdet. Som väl var tog slottet i ribban och till inspark. Det sista som händer är att vi får en omställning till där Linus U hittar Mahmoud i mitten som spelar ut till Markus på högerkanten. Han får iväg ett skott som smiter precis utanför ena stolpen. Efter den chansen blåser domaren av matchen och segern med 3-2 är klar!
Öckerö IF P01 - TSV Uesen (Tyskland) 3-2 (2-1) 170717
1-0 (1) Jack (Ture)