Då var det dags för årets sjätte seriematch och nu skulle vi möta Hovås/Billdal hemma på Prästängen. Det var en fantastiskt fin torsdagskväll med 15-16 grader i luften, vindstilla och solen tittade fram. Stor skillnad mot dagen innan på träningen då det var regn och blåst.
Trots vädret så startade våra killar riktigt trögt. Vi gjorde den klassiska - "ställde ut skorna". Hovås/Billdal (H/B) pressade oss högt upp i plan så vi hade svårt att få igång uppspelen och när vi slog längre bollar så hade vi svårt att få tag i bollen. Vi hade helt enkelt för låg energi och då är det svårt att få igång ett eget spel. H/B hade det mesta av spelet första kvarten. Vi kom upp i ett par enstaka halvchanser genom Wilmer och Mahdi, men inga större problem för H/Bs försvar. Istället fick H/B utdelning efter 15 minuter när en spelare fick promenera in alldeles för enkelt i straffområdet och dra på ett skott som vi försökte täcka, men som smet förbi allt och alla - 0-1. Vi fortsatte tyvärr att vara alldeles för passiva i försvarsspelet över hela plan och i 22:a minuten så fick en H/B-spelare dribbla runt på vår högerkant alldeles vid kortlinjen och sedan spela in bollen till en hel fri spelare som enkelt kunder sätta 0-2. Sista chansen i den första tredjedelen stod vi ändå för och det var Wilmer som fick på en bra hörna som Axel H nickade, men bollen smet precis utanför.
Ja - i pausvilan så signalen från oss ledare att killarna behövde få igång energin mycket mer. Mer rörelse, mer prat för att hjälpa varandra, gå in i närkamperna och ta löpningar mm. Killarna lyssnade och vi gjorde några justeringar i positioner och helt plötsligt blev det fart på killarna i andra delen. Melvin hade kommit upp i en innermittsposition i offensiven och tog en bra djupledslöpning, fick bollen och i kamp med målvakten var han nära på att komma fri - men målvakten lyckades rädda. Nu var det vi som pressade H/B högt upp i plan i stället och de hade svårt att få igång sitt spel. Axel H var ute på vänsteryttern och hade ett par bra skottläge, men båda gick utanför. Mahdi fick nästa chans och i kamp med målvakten som kom långt ut så sköt han på målvakten. Vi fick inte riktigt tag på returen, så inget mål denna gång. Men nu hade vi verkligen övertaget och H/B skapade inte mycket. Försvaret med Wilmer, Oskar, Calle och Gustav var stabila och Axel U i mål höll tätt. Han fick göra en mycket bra räddning på ett långskott från en H/B-spelare. I slutet av andra tredjedelen så fick Oskar på en bra lång frispark, men målvakten lyckades rädda trots att vi var där och störde.
I andra pausvilan var det positivare tongångar. Killarna hade verkligen fått fart på benen och passningsspelet och trots att vi inte lyckats göra något mål ännu så var vi på gång. I sista tredjedelen gjorde vi ett par positionsbyten till. Men nu var H/B starkast de första minuterna. Axel H fick göra två bra räddningar på kort tid och höll oss kvar i matchen. När vi hade rett ut de situationerna så fick vi igång vårt spel igen. Det var lite mycket spel på mittplan där det var trångt, men till slut hittade vi ut till Axel H på vänsterkanten som fick på ett bra inspel, men Rickard och ett par spelare till lyckades inte få tag i bollen i kamp med H/B-backarna.
Nu började tiden rinna ut, men med tio minuter kvar så fick vi äntligen in bollen. Det var Axel H och Oskar som väggspelade sig fram på vänsterkanten och till slut så tog sig Axel H fram med fart med boll förbi ett par H/B-spelare och kom fri med målvakten. Då placerade han säkert bollen i mål - 1-2! Nu var vi riktigt på gång. Rickard fick ett läge, men i kamp med målvakten så räddade målvakten. Kort efter det så kom Wilmer runt på högerkanten och fick på ett bra inlägg, men ingen lyckades få till ett avslut i straffområdet. Istället så tappade vi bollen i ett uppspel från backlinjen och en H/B-spelare kom fri mot Axel U och gjorde inget misstag - 1-3 - med sju minuter kvar. Det var riktigt tungt, men vi ledare uppmuntrade killarna att fortsätta kämpa på. Det gjorde de verkligen för direkt på avspel så sköt Axel H ett bra skott som täcktes ut till hörna. Joel fick på en riktigt bra hörna och där dök Axel H upp och nickade in 2-3 med fem minuter kvar. Nu var vi med igen! H/B blev såklart stressade och vi fick mer energi. Vi pressade de högt och återigen var det Axel H på vänsterkanten som hittade Joel med ett inspel strax utanför straffområdet. Joel drog till med ett direktskott och satte 3-3 hur snyggt som helst otagbart för målvakten i hans bortre hörn. 3-3 och nu var det bara tre minuter kvar!
"Vi går väl för seger?" sa Håkan till oss andra ledare (Sven-Olof och Olof). "Ja det är klart!" - sa vi. Så signalen ut till killarna på plan. Kör på! Fortsätt! H/B har avspel och tar sig upp på vår planhalva. Vi försvarar oss riktigt bra och får tag i bollen och får igång en spelvändning. Denna gång vänder vi över spelet på högerkanten där Wilmer hittar in med ett inspel till Mahdi strax utanför straffområdet. Mahdi direktpassar vidare till Calle som kommer in centralt in i straffområdet. I kamp med en försvarare så kommer han fri mot målvakten och rundar honom och sätter bollen i nättaket! 4-3 med matchens sista spark!
Ja detta är fotbollen i ett nötskal. Det kan verka kört och man känner att ingenting funkar, men med mycket energi och med rätt inställning (kryddat med skicklighet och tur) så går det att vända hopplösa underlägen - även på väldigt kort tid. Vi gjorde alltså tre mål på matchens sju sista minuter - helt makalöst bra gjort. Nu gick vi upp på samma poäng som Hovås/Billdal - 12 - och på tredje plats, men med en match mindre spelad. Utbynäs leder på 15 poäng, med samma antal matcher. Om två veckor så vänder serien och då ska vi möta Hovås/Billdal på bortaplan - gissa om de är revanschsugna.
Laget: Axel U (mv), Axel H, Arvid, Calle, Elmer, Gustav, Melvin, Nils, Oskar, Wilmer, Rickard, Joel, Mahdi.
Öckerö IF - Hovås/Billdal 170608 4-3 (0-2,0-2)
0-1 (15)
0-2 (22)
1-2 (65) Axel H (Oskar)
1-3 (68)
2-3 (70) Axel H (Joel)
3-3 (73) Joel (Axel H)
4-3 (75) Calle (Mahdi)