Hallå gänget
Det börjar dra ihop sig!!!! Nu är det bara en och en halv vecka kvar tills sommarens stora äventyr!!!
Här kommer lite info om ESKILSCUPEN
Öckerökidsen samlas nere vid Henrys tors den 3/8 kl 12.20 för att åka med 12.50-färjan. Björkökidsen tar 13.00-färjan och blir upphämtade på L:a Varholmen.
Chaufförer:
Ellicka/Bosse: tar med Melker och Ludvig
Peter: tar med Niklas, William Ward, Albin och Oscar
Jocke: tar med Simon, Isak O, Isac B och Joel
Karin: tar med Linus, Alexander, Alfred G och Wiggo
Magnus: tar med Jack, Arvid, David, Hampus B, Noel och Hampus E.
Leif/Jeanette: tar med Melvin, Elliot och Björn
Mariette/Mattias: tar med Lucas och Jordan.
Om vi fattat rätt så ansluter Alexander, David V samt Wilmer nere i Helsingborg :-)
Hoppas vi inte glömt någon nu.... Det är ju en ansenlig hop ungar som ska roddas :-)
Vi åker som sagt med 12.50-färjan och sträckkör ner till Helsingborg där vi svänger förbi McDonald för att fylla på¨med lite energi (McDonalds på Rusthållsgatan). Vi räknar med att vara där c:a 15.30.
Efter käket åker vi till Elinebergsskolan där vi skall checka in. Där kommer även Öckerö IF:s tjejer F-05/06 ha sin inkvartering. Efter incheckningen drar vi oss ner mot Helsingborgs centrum för att vara med på invigningen av Eskilscupen. Det blir en parad genom stan som avslutas med ett uppträdande av "Samir och Viktor" (under paraden har vi på oss de svarta ÖIF-träningsställen).
Därefter går vi tillbaka och softar på skolan igen.
Matcherna för båda lagen börjar på fredag em. Två matcher var på fredag sen en tidig match på lördag följd av en "kvalmatch" som säger vilket slutspel man hamnar i sen på söndag. Här en länk till spelschemat: http://eskilscupen.nu/2017,sv/result/category/10147824
Som sagt!!! Detta blir en av sommarens höjdpunkter!!!! Kul att det äntligen börjar närma sig!!!
Förresten så kör vi tre träningar innan cupen. Fre den 28/7 kl 16.30-18.00, sön den 30/7 kl 16.30-18.00 samt tis den 1/8 kl 16.30-18.00. Det vore bra om så många som möjligt kan sluta upp på dessa så att vi kan finslipa formen lite :-)
Packlista och laguppställningar kommer senare i veckan.
OBS!!!! Är det någon som har matallergier måste vi få reda på det så fort som möjligt, helst igår..... Meddela Karin (073-7712783) så kontaktar hon Eskilscupens kansli imorgon.
Ha nu en god fortsättning på sommaren
MVH Tränarna ÖIF P-04