I lördags tog vi emot serietvåan Ytterby IS hemma på Prästängen.
Sen förra matchen utgick Takvam (flyttat för studier), Hampus (bortrest) och Linus.B (sjuk) ur truppen.
In kom istället Mathias, Krille och Anton.
Laget:
Kristoffer Gregenäs
--------------------------------------
Alexander Simonsson
Fabian Magnusson
Wilmer Simonsson
Mathias Nilsson (ut 70)
---------------------------------------
Victor Niklasson
Christian Karlsson (K) (ut 75)
Ludvig Wiklander
----------------------------------------
Victor Nystedt
Daniel Larsson
Gustav Claeson
Ers:
Jacob Aduama
Fredrik Hansson
Linus Solbräcke
Hugo Ringeby (in 70)
Anton Dahlgren (in 75)
Rickard Larsson
Axel Johansson
Matchen börjar jämnt men får snart en tråkig vändning för oss då domaren redan i 8:e min hittar en minst sagt tveksam straff.
Deras forward kommer i en löpduell med Fabian men får en helt misslyckad förstatouch som gör att bollen lungnt går ner till Koffe, i momentet efter krokar forwarden ihop med Fabians ben och domaren pekar på 11-meters punkten.
Säker straff och tidigt 0-1 underläge.
Vi repar snabbt mod efter detta och strax efter spelar Ludde fri Gurra som avslutar inne i straffområdet men målvakten räddar och returen studsar på deras back och precis utanför stolpen till hörna.
Strax efter spelar vi upp ett fint anfall där ett uppspel hittar DD som skarvar ut bollen på högerkanten till Alex som avancerar in på offensiv planhalva och spelar fint in centralt till Ludde som utmanar deras försvar och går i sidled till höger innan han skjuter med högern förbi målvakten till 1-1.
Matchen fortsätter sedan vara jämn där Wilmer får ett fritt läge nära mål på hörna men får ingen träff på bollen.
Ytterby kommer ofta fram på kanterna och hotar med inlägg ocg efter knappa halvtimman har dem en dubbelchans där det första inlägget nickas klockrent i stolpen och efter att de plockat upp andrabollen och slagit ett nytt inlägg så nickar dem återigen bra men Koffe gör en strålande reflexräddning till hörna.
Ytterby har också ytterligare ett par lägen där dem inte får igenom skotten som blockeras och tappar fart på vägen till Koffe som lugnt kan ta hand om dem.
I sista minuten på första halvlek spelar Ludde återigen fri Gurra men han får inte ordning på bollen riktigt och målvakten är snabb ut och kan avvärja.
1-1 i paus.
Andra halvlek fortsätter med jämnt spel där det till en början saknas riktigt heta målchanser.
Vi ropar på straff efter 10min då ett skott tar på en YIS-försvarares hand i straffområdet men domaren bedömer den inte som bestraffningsbar.
Med 20min kvar gör vi första bytet då Hugo ersätter Mathias som vänsterback och fem minuter senare kommer Anton in på mitten istället för Krille.
Sista kvarten blir det ganska mycket hawai-fotboll med två lag som går för segern.
Ytterby har många sekvenser som kunde blivit chanser men missar ofta sista passningen/inlägget eller så står vi i vägen.
Istället är det vi som skapar de skarpaste chanserna.
Ludde har en soloräd som han avslutar med ett skott precis utanför stolpen.
Strax efter kommer DD fram till vänster i straffområdet och spelar in bollen mellan försvar och målvakt där Nystedt försöker klacka in bollen men får ingen träff och den går istället fram till Ludde men en försvarare slänger sig och blockerar precis framför mållinjen.
Med knappa 10min kvar kommer vi i ett fint omställningsläge där Nystedt spelar fram Gurra som går förbi sista försvararen och blir fri i straffområdet men målvakten klarar avslutet men en benparad.
Sista chansen kommer några minuter senare då Alex och Ludde kombinerar sig fram där den senare spelar fri bollen i straffområdet där både Alex och DD finns, båda tvekar och tror den andre ska ta avslutet vilket gör att vinkeln blir sämre när DD tillslut tar det och skjuter över ribban.
Matchen slutar 1-1 vilket kändes hyfsat rättvist men vi hade absolut de hetaste chanserna att vinna matchen sista kvarten.
Solid insats från samtliga men extra beröm idag till:
Alex som gör en ny stark match längs högerkanten.
Wilmer är väldigt stabil och säker där bak.
Ludde som med sin individuella skicklighet är ytterst nära att ge oss segern idag.
Matchfakta:
Öckerö IF - Ytterby IS 1-1 (1-1)
0-1 (10) Straff
1-1 (13) Ludvig Wiklander (Alexander Simonsson)